İmamoğlu’na Erdoğan’ın sözleri soruldu: Doğru demiş

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu, seçime kısa bir süre kala gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu son seçimim” ifadeleri ile ilgili de değerlendirmede bulundu.

İmamoğlu, “Benim İstanbul’a dair öyle güçlü öyle büyük hayallerim var ki onları gerçekleştirme rüyasından başka rüya görmüyorum. Planlama önemlidir ama planı yapan sadece insanlar değildir. Hayatın da kendi planları vardır. 4 yıl sonraki bir olay için bugünden yorum yapmak bana anlamlı gelmez” ifadelerini kullandı.

“SEÇİMİM SON 2-3 GÜNÜ CUMHURBAŞKANI DA GELİR”

Cumhuriyet’ten İklim Öngel’e konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, İstanbul’daki seçim sürecine dikkati çektiği açıklamasında, bakanların ilçelerde gerçekleştirdiği mitinglere işaret ederek, “Cumhurbaşkanı yardımcısı İstanbul’da propaganda yapıyor. Seçimin son 2-3 günü de cumhurbaşkanı gelir” dedi.

Bakanların İstanbul’da AKP’ye oy istediğini söyleyen İmamoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Hepsini misafir olarak görüyoruz ve iyi ağırlıyoruz. 1 Nisan sabahı tekrar Ankara’da görevlerine dönecekler. Bazıları moral bozukluğu nedeniyle 31 Mart akşamı da dönebilir. İşlerini ihmal etmesinler. 1 aydır devlet vazifelerini unuttular gelip bizimle yarışıyorlar. Vatandaş onlardan asli vazifelerini yapmalarını bekliyor.”

İmamoğlu’nun sorulara verdiği yanıtlar şu şekilde:

“İstanbul seçiminin sonucu Türkiye’nin siyasi geleceğini nasıl etkileyecek?

Biz, İstanbul ittifakını başardık. Bugün İstanbul’da bir halk ittifakı, bir halk birliği kurulmuş durumda. Bu ittifak içinde tüm İstanbullular var. İstanbul’un gençleri, kadınları, emeklileri, işçileri, esnaf, girişimcileri, her kökenden inançtan İstanbullular buluştuk. İstanbul ittifakı bu çok renkli, çok sesli kitlenin bir hedefe kilitlenmesi demektir. Nedir o hedef? O hedef bu zor dönemi beraber aşmaktır. O hedef yoksulluğu tarihe gömmektir. O hedef dayanışmadır. O hedef milletin iradesine sahip çıkmaktır, demokrasidir. O hedef eşit yurttaşlıktır. O hedef her biri pırıl pırıl olan gençlere güvenli bir gelecektir, özgürlüktür, kalkınmadır, demokrasi ve güvenliğin bir arada gerçekleşmesidir. Kısaca Mustafa Kemal Atatürk’ün hedeflerini hayata geçirmektir. Ayrıca o hedef teknolojidir. İstanbul ittifakı bu hedeflere kilitlenmiş durumda. Ekrem İmamoğlu, sadece bu muhteşem birlikteliğin neferi, bu gelecek projesinin sizler için sözcüsüdür. Bu gelecek projesi, bu parlak güzel gelecek sevgili halkımındır.

İstanbul bu hedeflerin hayata geçeceği, oradan ülkeye ve Türkiye’nin her bölgesine yayılacağı şehirdir. Bu seçimlerde, ışıl ışıl, güler yüzlü, akılcı bir İstanbul, ne yaptığını bilen, halkına yalan söylemeyen, bir avuç insanı değil, 16 milyonu gözeten bir yönetim için oy kullanacağız. İşte bu İstanbul ittifakının gerçekleşmesi için çok önemli bir aşama. Ama İstanbul ittifakının asıl kendini göstereceği dönem seçimden sonra olacak. Seçimden sonra bu meydan büyümeye devam edecek. Mutlu, eşit, müreffeh Türkiye için İstanbul ittifakı ulusal bir ittifaka dönüşecek. Türkiye’nin geleceğini hepimiz beraberce oluşturacağız. İstanbul ittifakı geleceğimizi beraberce oluşturmanın, hayallerimizi gerçekleştirmenin ittifakıdır. Büyük hayallerimiz var. Kalkınmış, mutlu, eşit bir İstanbul ve Türkiye. Doğası mis gibi kokan, sokakları tertemiz, insanları güler yüzlü, neşeli…

Dünyaya mutlu bir ülke nasıl olur, demokrasi nasıl şahlanır, bunun dersini veren bir İstanbul ve bir Türkiye. Teknolojinin insanlığa yararlı bir atılım içinde olduğu barış dolu bir İstanbul ve bir Türkiye. Bu hayallere İstanbul ittifakı ile ulaşacağız. İstanbul ittifakını büyüterek ulaşacağız.

AKP deprem üzerinden bir propaganda yürütüyor. Murat Kurum bakanlık yaparken siz de belediye başkanıydınız. Bakan olduğu dönemde İstanbul için yararı oldu mu?

Çok fayda sağlayabilirdi. Maalesef faydadan çok zarar verdiler. Daha yeni Şişli’nin, İstanbul’un göbeğinde kendi imzasıyla çıkan inşaat planına baksanıza. Biz plan yapmışız sadece 8 kat izni ve çok geniş yeşil alanlarla çevrili. O arkadaş bunu beğenmemiş. Yeni plan hazırlamış. Sizin gazete binanızın da olduğu İstanbul’un göbeğine 70-80 katlı gökdelen dikecek. Allah aşkına Şişli’nin 80 katlı gökdelene mi ihtiyacı var! Bu rant kafası, kente ihanet kafası bu arkadaşlarda hiç değişmeyecek.

İstanbul’da sizin yaptığınız anketlerde durum nedir, belediye meclisinde çoğunluk sağlanacak mı?

En büyük hedefimiz o. Biliyorsunuz yüzde 10 barajını aşamayan partilerin adayları meclis üyesi olamıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde çoğunluğu sağlamamız için hem ilçe belediye sayımızı artırmamız hem de CHP’nin İstanbul genelinde alacağı oyun artması gerekiyor. İstanbul ittifakı dediğimiz kavram, meclis çoğunluğunu sağlamayı başarırsa, bu taçlanmış bir başarı olacak. Ben bunu yapacağımıza yürekten inanıyorum.

2019’da ittifak vardı, bugün yok. Bu seçimi nasıl etkiyecek?

İstanbul ittifakı var. Bu bir halk ittifakı. 2019 gibi partiler yok ama halkın gönlünde devam eden bir ittifak. Bu dayanışma çok güçlü. 31 Mart akşamı gücünü göreceksiniz.

Bu seçimde de geçen seçimdeki gibi iki seçim olma ihtimali var mı?

Gülüyoruz ağlanacak halimize. Ne diyeyim bu kez bu millet onlara bu fırsatı vermeyecek.

İkinci kez kazanırsanız ilkine göre daha büyük engellerle karşılaşmayı bekliyor musunuz, buna ne kadar hazırlıklısınız?

Tam tersi. Aradaki fark ne kadar çok olursa işlerimiz o kadar kolaylaşacak. Aslında normalleşme bunun adı. Normalleşmemiz lazım. Ben ekstra bir jest beklemiyorum zaten. Olması gerekenler olsun yeter. Neden “Her şey daha güzel olacak” diyorum? Çünkü 5 yıldır uyguladıkları politikanın halkta hiçbir karşılığı olmadığını görecekler. Doğal olarak yanlışlığı kanıtlanmış bir siyaseti sürdürmek, aklı başında siyasetçilerin yapacağı şey değildir.

Yerel seçimler değişim ekibi için önemli bir sınav olacak. Yeni yönetim hangi durumda bu sınavdan kalmış sayılır, sizin gözünüzde hangi senaryo için “başarısız” tanımı yapılır?

İklim Hanım ben sadece İstanbul’la ilgili konularda değerlendirme yapabilirim. İstanbul’da gayet başarılı olacağız göreceksiniz. Sorunuzun kapsamı Türkiye olduğu için adresi sayın genel başkanımızdır.

Olası başarısızlık CHP’yi kurultaya götürür mü?

Parti içi meseleleri hiç bir zaman medyada konuşmadım, konuşmayacağım. Buradan gördüğüm kadarıyla da Türkiye çapında da güzel bir başarı yakalayacağız. Ama bu konuda yetki ve karar sahibi de ben değilim. CHP 100 yıllık bir parti. Her konusunun ele alınacağı kurumsal ve değerli makamları, yapısı var.

ERDOĞAN’IN SÖZLERİ SORULDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu son seçimim” ifadeleri için yorumunuz nedir?

Doğru demiş.

2023 Mayıs seçimi geçti. Olası adaylar arasında adınız vardı. Seçim kaybını, vatandaştaki hayal kırıklığını yani tüm yaşananları gördükten sonra “Keşke aday olsaydım” dediniz mi?

Biz geçmişi konuşarak değil, geleceği planlayarak zamanımızı kullanırız.

Aday olsaydınız kazanır mıydınız?

Ben mütevazı bir insanım. Kendimle ilgili nasıl böyle bir şey diyebilirim. Bir de anlamı yok yani. Yaşanmamış bir şeyin sonucunu ben nasıl bileyim.

Bir dahaki cumhurbaşkanlığı seçiminde aday mısınız?

Benim İstanbul’a dair öyle güçlü öyle büyük hayallerim var ki onları gerçekleştirme rüyasından başka rüya görmüyorum. Planlama önemlidir ama planı yapan sadece insanlar değildir. Hayatın da kendi planları vardır. 4 yıl sonraki bir olay için bugünden yorum yapmak bana anlamlı gelmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x